שאלות ותשובות

האם אפשר לאבחן הפרעת קשב על סמך התגובה לריטלין?

 

לא, 98% מהאוכלוסיה מגיבה לריטלין בצורה חיובית ללא קשר להאם הם סובלים מהפרעה זו או לא.

חזרה למעלה 

מה ההבדל בין פסיכולוג לפסיכיאטר?

פסיכיאטר הינו רופא המסיים את לימודיו לתואר רפואה ומתמחה לאחר מכן במשך 5 שנים בפסיכיאטריה .
לפיכך, פסיכיאטר מסוגל לבצע אינטגרציה מתאימה בין מצבים פיזיולוגים רפואיים לבין מצבים רגשיים.
מאידך, פסיכולוג מתמחה באבחון וטיפול בבעיות רגשיות, מבלי לשלב פתרונות מעולם הרפואה (כגון תרופות או בדיקות פיסיולוגיות שונות), ולומד בהתמחותו לערוך אבחונים פסיכו-דיאגנוסטיים.
רוב הפסיכיאטרים לילדים ונוער למדו במהלך הכשרתם גישות שונות של פסיכותרפיה, כך שהם נוהגים לשלב גם טיפולים רגשיים במהלך הטיפול.

חזרה למעלה 

האם תרופות שרושם רופא פסיכיאטר ממכרות?

פסיכיאטר ילדים ונוער נותן בד"כ תרופות אשר לא גורמות להתמכרות, במצבים מאוד מיוחדים משתמשים בתרופות ממשפחת אסיבל לפרקי זמן קצובים של עד שלושה שבועות, ובכך נמנעת סכנת ההתמכרות.
ריטלין, שהיא תרופה בשימוש נרחב, אינה גורמת להתמכרות, וההוכחה הטובה ביותר לכך היא שלעיתים רבות ילדים לא נוטלים אותה בשבתות, חגים, או חופשות, כאשר אם היו מתמכרים אליה היו חייבים לקחת אותה גם במועדים אלו.

חזרה למעלה 

האם הבדיקה צריכה להיעשות ע"י נוירולוג, פסיכיאטר או רופא התפתחותי?

במקרה של ילדים עד גיל 5 - עדיף שיבדקו על ידי רופא התפתחותי, או פסיכיאטר שהתמחה במיוחד בגילאים צעירים.
במקרה של ילדים מעל גיל 5 - עדיף לבצע בדיקה פסיכיאטרית המאפשרת לא רק למצוא את הסימנים של הפרעת קשב וריכוז אלא גם להתייחס לפן הרגשי, שעלול להוות הבסיס לבעיה או תופעה נלווית לה.
כמו כן, ברוב הפעמים, נוירולוגים מחפשים סימנים נוירולוגיים גסים יותר מאלה שמופיעים במקרים של הפרעות קשב וריכוז, לכן, בדיקה פסיכיאטרית, ובה חיפוש אחר סימנים נוירולוגיים רכים, הינה בדיקה אמינה יותר לצורך אבחון נכון של ההפרעה.

 

 

חזרה למעלה 

 

 

האם מילוי שאלונים מאפשר אבחון של הפרעה ?

שאלונים הם אמצעי עזר ולא יכולים להוות תחליף לבדיקה קלינית. פעמים רבות מילוי השאלונים מושפע ממצב חולף. לעתים מורה יכול למלא שאלון על סמך האופן שבו הוא מקטלג או מבין את התלמיד. אין להסתפק במילוי שאלונים על מנת להגיע לאבחנות.

חזרה למעלה 

האם בדיקה פסיכיאטרית או טיפול פסיכיאטרי פוגעים באפשרות להתגייס לצה"ל?

האפשרות להתגייס לצה"ל תלויה במצב הנפשי של המתבגר/ת. כלומר, בצה"ל יבדקו את מצבו הנפשי של המתבגר, ולפי האבחנה הנפשית יחליטו האם הוא כשיר לגיוס או לא. בדיקה וטיפולים פסיכיאטריים מטרתם לשפר את הסיכויים לקיים חיים נורמטיביים, ובכלל זה - גם גיוס לצה"ל. 
אבחון של מצב נפשי הדורש התייחסות מיוחדת מאפשר להמליץ לצה"ל הצבה בתנאים מתאימים שיאפשרו את גיוסו של המתבגר/ת.

חזרה למעלה