הטיפול על פי השקפתי

הזמן הוא גורם משמעותי. 
ילד מתפתח כל יום. 

כשהוא סובל מהפרעה היא עלולה לשבש את התפתחותו בתחומים שונים. 
טיפולים ארוכי טווח עשויים להיות יסודיים מאוד, אך מה קורה עם התפתחותו של הילד בינתיים? כאן, הטיפול התרופתי עשוי להוות פתרון זמני עד אשר מושגת הטבה במסגרת טיפול ארוך טווח, המאפשרת את הפסקתו של הטיפול התרופתי.
ילדים ומתבגרים זקוקים לתיווך ולתמיכה כדי להתמודד עם עומס הגירויים והחוויות המציפות אותם. ארגון הסביבה בגישה מערכתית תוך שילובם עם טיפולים קצרי מועד עוזרים להחזיר לילדים ולמתבגרים את השליטה על חייהם.
שימוש מושכל בכל האופציות הטיפוליות העומדות לרשותינו, יתן מענה מהיר יחסית ויאפשר את חזרתו של הילד לתלם של ההתפתחות התקינה.
 

קצת על הפרעות קשב וריכוז: 
הפרעת קשב וריכוז היא אבחנה נפוצה מאוד במיוחד במדינת ישראל.
קבלת אבחנה זאת מזכה את המטופל באישור לקבל טיפול ב-ritalin.
במדינה בה אחוז גדול של סטודנטים במסגרות להשכלה גבוהה נוטלים ritalin או תרופות אחרות להגברת ריכוז, נוצרה דרישה מוגזמת לבצע אבחונים בכמות גדולה של ילדים, מתבגרים ומבוגרים.
כמות הרופאים המקצועיים בתחום הזה אינה מאפשרת להתגבר על הביקוש ולספק מענה נכון ומתאים לכמות הפניות. ערנותו של משרד הבריאות אפשרה לכמה רופאי ילדים לעבור קורס מזורז לאבחון אשר מקנה להם את היכולת לבדוק ולהמליץ על טיפול ב-ritalin.
מה הסיכוי שבבדיקה יתגלו סימנים של הפרעת קשב?
ובכן, הפרעת קשב וריכוז יכולה להיות תסמונת אך גם יכולה להיות רק סימפטום. כן, רק סימפטום של משהו אחר. למשל: הפרעות שינה, הפרעות חרדה, מצבי רוח, מצב פוסט-טראומטי, כאבי ראש, תולעים, בעיה בבלוטת התריס, קשיים רגשיים, מצב סוציאלי, קשיים משפחתיים, ליקויי למידה, הפרעת התנהגות, קשיי ראיה , קשיי שמיעה, ירידה במוטיבציה, מנת משכל נמוכה, מנת משכל גבוהה מאוד, אנמיה, מצבים אלרגיים, הפרעות בקצב החשמלי של המוח ועד הרבה סיבות נוספות. כמובן שניתן לתת לכל אחד ואחת שסובלים מהפרעת קשב , טיפול ב-ritalin, אבל האם זה הטיפול לכל המצבים שתוארו לעיל? 

כמובן שלא!

בשאלונים כמו connors, באבחונים הממוחשבים כמוTOVA ובדוחות מביה"ס ניתן להתרשם האם קיימים סימנים של הפרעת קשב אך לא ניתן לאבחן את הסיבה וכפי שהוסבר קודם, רק הבנת הסיבה תאפשר מתן טיפול נכון.
כפי שלא כדאי לתת אקמול לכל כאב ראש מתמשך ורצוי לאבחן את סיבתו כדי לטפל בו כראוי, כך חשוב להבין מה הגורם להפרעת הקשב והריכוז, על מנת שנדע לטפל בה בצורה יעילה וכמובן נכונה.
הרופאים היחידים שהוכשרו לבצע אבחון כוללני הם פסיכיאטרים לילדים ונוער אשר יוכלו גם להפנות לבדיקות המשלימות את האבחון ולהתאים את הטיפול התרופתי ע"י תכשירים שהם לא רק מקבוצת ה-ritalin אלא הם המתאימים לטיפול בבעיה שאובחנה.